úvodní stránka  Domů        kontakt  Kontakt      mapa stránek  Mapa

Korunky

Korunky jsou umělé náhrady přirozených zubů, překrývají zuby v celém rozsahu. Jsou volbou ošetřeni v situacích, kdy již není možné zhotovit výplň, inlay popřípadě onlay, a to pro rozsáhlou ztrátu zubních tkání.

Na rozdíl od fazet se nenahrazuje pouze přední plocha zubu, ale korunka jako celek. Po přípravě zubu a otisku se v laboratoři zhotoví korunka, která se na pahýl zubu upevní cementem. Po celou dobu výroby korunky (cca 10 pracovních dnů) jsou zuby opatřeny provizorními korunkami, pacient neodchází z ordinace bez zubů.

Korunkami se v současné době ošetřují převážně neživé (nevitální) zuby, u kterých došlo k výrazné ztrátě zubních tkáni.

Zvolenému postupu předchází precizní ošetřeni kořenových kanálků (kvalitní endodoncie). Teprve do takto ošetřeného zubu se fixuje kovová kořenová nástavba, zavedená do předvrtaného kořenového kanálku. Představuje tak nosnou armaturu budoucí korunky a přenáší žvýkací síly do kořene (tento typ kořenové nástavby vyžaduje radikální snížení pahýlu zubu).

Pro bezpečnější přenos žvýkacích sil dnes velmi často volíme tzv. adhezivní typ kořenové nástavby. Jedná se o sklolaminátový čep, který má stejný modul pružnosti (elasticity) jako zubovina. Tím se výrazně snižuje riziko fraktury (prasknutí) kořene při nárazu na zub, popřípadě nákusu na tvrdou část potravy.

Adhezivní typ kořenové nástavby současně umožňuje ponechat zbylé zubní tkáně. Specielně určeným materiálem se dostavuje pouze chybějící část nosné armatury tedy vlastního pahýlu.

Třetí o nic méně výbornou vlastností (adhezivní dostavby) je skutečnost, že se jedná o vysoce estetické řešení, a má tedy své velké uplatnění u předních zubů. Podmínkou zhotovení je suché operační pole, není proto možné využit sklolaminátové čepy u zubů s defektem zasahujícím výrazně pod dáseň a současně u pacientů se špatnou hygienou.

U všech fixních protetických náhrad poskytujeme spolupracujícím pacientům záruku po dobu 5 let.

Definitivní korunky jsou kovokeramické (metalokeramické) nebo celokeramické.

Kovokeramické korunky - vnitřní část korunky tvoří kovová kapnička (z ušlechtilých nebo obecných kovů) a na ní je napálena keramická vrstva (porcelán).

Celokeramické korunky - vysoce estetická korunka, kde i kapnička je tvořena tvrdým a houževnatým keramickým materiálem.

Korunky mohou být nasazeny na živém zubu, na zubu mrtvém s přeléčenou dření i na implantátech.

 

zubní korunkazubní korunkazubní korunka

 

 

Zubní ordinace Beroun 2009 © | Developed by Kinet